משקפי שמש

משקפי שמש הפכו לאביזר אופנה פופולרי אבל מעבר לאופנה בריאות העיניים משחקת תפקיד חשוב הרבה יותר בהרכבת משקפי שמש. משקפי שמש משמשים בראש ובראשונה להגנה מפני אי הנוחות הנגרמת מחשיפת העין לכמות האור רבה מדי . הם משקפיים כהים אשר בולעים קרינה ומווסתים את כניסתו של אור השמש העובר דרכם כדי להגן על העין ולמנוע סנוור.


מהם הנזקים של קרינת ה-UV?

קרינת השמש המסוכנת גורמת לנזק מצטבר לאורך השנים. ידוע היום שבעיות כמו קטרקט, כוויות שמש מחוץ ובפנים העין, גידולים שפירים שונים, נזקים לרשתית ועוד, נגרמות בגלל אי מודעות להגנה בפני קרינת UV, כבר בגיל צעיר. חשיפה לקרינה עלולה לגרום נזקים אחרים בעיניים: כאבים מכווית שמש בפני העין (בקרנית), צמיחת רקמה על פני העין הגורמת לגירוי מתמיד בעיניים ופגיעה בראיה (pterygium).במקרים קיצוניים עלול האדם לסבול מעיוורון בשל ניוון מרכז הראייה ברשתית. חשוב לזכור כי צבע העדשות גורם להפחתת כמות האור הנראה הנכנסת לעיניים, אך לא חוסם את קרינת ה-UV. לשם כך יש לוודא כי עדשות המשקפיים מסננות גם קרינת UV.


איזה צבע וסוג עדשות לבחור?

עדשה מאיכות גרועה מסוכנת לעיניים, משום שהיא מפחיתה את כמות "האור הנראה" באופן ניכר ומרחיבה את אישוני העיניים. כאשר אישוני העיניים מתרחבים, העיניים מוגנות פחות וסופגות יותר קרניים מזיקות. חייבים לבדוק שהליטוש איכותי וחסר פגמים ושריטות, ושהעדשות מצוידות במסנן קרינה גבוה. בניגוד לאמונה הרווחת, רמת ההגנה האפקטיבית של משקפי השמש אינה תלויה בצבען של העדשות. את צבע עדשות משקפי שמש יש לבחור לפי הנוחיות: צבע אפור: אינו פוגע בראיית הצבעים. צבע חום: אינו מעוות את ראיית הצבעים ואף נותן ניגודיות טובה. צבע צהוב: מסנן את מרבית האור הכחול הנראה ומשפר ראייה לרחוק.
בנוסף לעדשות שמש רגילה קיימים בשוק עוד כמה סוגים של עדשות. כגון: עדשות פולרואיד (Polarized), אלו עדשות מקטבות אשר מסננות את הקרניים שמגיעות לעין. הם מפחיתות את הסינוור בצורה משמעותית. משקפיים בעלי עדשות מקוטבות מכילים בין שכבות העדשה פילטר שביכולתו להקטין את הבוהק המוחזר ממשטחים כשלג, פני הים בשעות מסוימות, כביש חם בזוית מסוימת ומשטחי זכוכית. מחירם של משקפיי שמש אלו בדרך כלל גבוה ממחירם של משקפי שמש רגילים.
עדשות פוטוכרומטיות, הן עדשות שמתכהות ומתבהרות לפי כמות האור שנכנס לעין ברגע נתון.


עדשות אופטיות שמש

היום קיימות הרבה אופציות למרכיבי משקפי ראייה

  1. קיימות עדשות שמש אופטי מיוחדות ( shamir) שמתאימות למסגרות גדולות, אופנתיות, ספורטיביות וקמורות. מתאים למבחר גדול של מרשמים. העדשות האלה מאפשרות שילוב טוב בין חדות ראייה ונוחות (אין עיוותים)
  2. משקפי שמש עם קליפון ראייה בפנים
  3. עדשות מחליף צבע (בפנים עדשה שקופה רגילה ובחוץ מתכהה לפי עוצמת השמש)
  4. קליפון שמש שניתן להלביש על כל מסגרת ראייה