תשובות לשאלות נפוצות

מהי פזילה?

תהליך חשוב הקורה בחודשי החיים הראשונים הוא התפתחות הראייה הדו-עיינית. לכולנו שתי עיניים, הפועלות בתאום זו עם זו. בזכות התיאום הזה יש לבני האדם,בניגוד לחיות אחרות, ראיית עומק מדויקת. התיאום הזה בין העיניים נרכש בחודשי החיים הראשונים. עד גיל 4-5 חודשים לעיתים עדיין אין העיניים מתואמות זו עם זו, ולעיתים כאשר עין אחת צופה קדימה, העין השנייה פונה פנימה או החוצה, או במילים אחרות – פוזלת. לאחר גיל 6 חודשים, פזילות כאלה צריכות להעלם. אם הן קיימות אין זה מצב תקין ויש לפנות לרופא באופן מיידי. גם כיום, ישנם רופאים הדוחים הורים לתינוקות מעל גיל 6 חודשים עם פזילה בטענה כי "הילד עוד צעיר והפזילה תעבור מעצמה". חשוב שנדע כי אין זה נכון! נהפוך הוא, הפזילה יכולה לגרום לעין עצלה וכן לפגם בהתפתחות הראייה הדו עינית. לכן חשוב לטפל בכך ללא דיחוי.

מהי פזילה מדומה?

לעיתים קרובות תינוקות מתחת לגיל שנה נראים פוזלים אך למעשה אין להם פזילה והעיניים שלהם מקבילות וישרות. הסיבה לתופעה נובעת ממבנה העפעפיים והפנים אצל תינוקות. לתינוקות יש לעיתים קרובות קפלי עור בשולי העפעף או גשר אף רחב. אלה מסתירים חלק מהעין וגורמים לאשליה אופטית של פזילה. התופעה נראית בעיקר כאשר התינוק מסתכל הצידה, ואז מוסתר חלק ניכר מהעין שלו על ידי קפל העור. אצל רוב הילדים, כאשר הפנים גדלות, מצטמצם רוחבו של גשר האף והתופעה נעלמת. רמז לכך שהעיניים ישרות ניתן לראות כאשר מאירים עם פנס על העיניים של תינוק עם פזילה מדומה רואים שרפלקס האור נופל בדיוק באותו מקום בשתי העיניים – במרכז האישון. כך ניתן לדעת שאין לתינוק פזילה. בכל מקרה – רק בודק מיומן, רופא עיניים או אופטומטריסט יכול לקבוע בוודאות אם המדובר בפזילה או בפזילה מדומה. התיקון של פזילה הוא ע"י ניתוח או הרכבת משקפיים, אך לעיתים יש צורך להשתמש במשקפיים ולבצע ניתוח גם יחד. את העין מניעים 6 שרירים. פזילה נגרמת מהפרת האיזון ביניהם. בניתוח פזילה אנו מחזקים או מחלישים את שרירי העין כך שהאיזון ביניהם, שקודם הופר וגרם לפזילה, חוזר לקדמותו. ניתוח בעזרת תפרי התאמה הינו שיטה חדשה המעלה את אחוזי ההצלחה של הניתוח. בשיטה זו אנו תופר​ים את השריר למקומו בתפר הניתן לפתיחה והזזה. מעירים את החולה מההרדמה ובודקים את הפזילה. אם עדיין נשארה פזילה לאחר הניתוח אנו פותחים את התפר המחזיק את השריר ומזיזים אותו כך שהפזילה מתוקנת. בשיטה זו ניתן לשפר את אחוזי ההצלחה של הניתוח בכ- 10% נוספים.

האם הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית?

ניתוחים בילדים נעשים בהרדמה כללית בלבד. מבוגרים ניתן לנתח בהרדמה כללית או מקומית לפי העדפת החולה ושיקול דעתו של הרופא המנתח.

מהם סיכויי ההצלחה בניתוח?

בשיטות הניתוחיות המודרניות סיכויי ההצלחה טובים מאוד. ואולם, אי אפשר להבטיח הצלחה מלאה בניתוחי פזילה, וישנו סיכוי קטן של % 15 – 10 שגם לאחר ניתוח תשאר פזילה מסוימת, שעל פי רוב לא תפריע תפקודית או קוסמטית. במקרים נדירים בהם תשאר פזילה משמעותית ניתן לבצע ניתוח נוסף.

איך בודקים ראייה לילד שאיננו מדבר?

ניתן לבדוק את הראייה בכל גיל, גם אצל תינוק קטן. כמובן שאי אפשר להראות לתינוק תמונות או מספרים ולשאול אותו מה הוא רואה. במקום זאת אנו בודקים כיצד התינוק עוקב אחר חפצים, וכן בודקים את מבנה העיניים. לאחר מכן אנו מזליפים טיפות להרחבת האישונים ובודקים את התשבורת ("מספר המשקפיים") של העין. אם מבנה העיניים תקין ו"מספר המשקפיים" גם הוא בתחום הנורמה – התינוק רואה היטב.

מהו אי שיויון בין האישונים?

אי שיויון בין האישונים הינו תופעה שכיחה יחסית (3% מהאוכלוסייה) שאין לה כל משמעות רפואית. אבל, היא יכולה להיות קשורה גם בבעיות אחרות. לעיתים אישון מורחב שאינו מגיב יכול להצביע על הפרעה בעצבוב של העין. מצד שני אישון צר מאוד שאינו מתרחב בחשיכה יכול גם הוא להעיד על הפרעה במערכת העצבים, במיוחד אם מתלווה לתופעה גם צניחת עפעף קלה. מה לעשות? ראשית וודאו כי לא מדובר בתופעה חולפת. יתכן שהילד קיבל טיפות עיניים שגרמו להבדל בגודל האישון. אם הבעיה נמשכת יש להבדק אצל רופא עיניים המומחה לילדים – שיטפטף טיפות מיוחדות לעיניים לצורך אבחנה.

האם ילדי עיוור צבעים?

עיוורון צבעים קל, בו קשה להבחין בין ירוק לאדום, מופיע ב –5% מהאוכלוסייה, בעיקר בבנים. כאמור זוהי הפרעה קלה בלבד ואין היא מפריעה לתפקוד היומיומי (פרט אולי למועמדים לקורס טייס). עיוורון צבעים קשה יותר מלווה בדר"כ כלל בירידה בראייה, וריצוד של העיניים. זאת מחלה גנטית שכיום אין לנו טיפול יעיל בה. לעיתים, דלקת בעצב הראייה יכולה גם היא לגרום לירידה בראיית הצבעים. גם כאן – יהיו תופעות נוספות, בעיקר ירידה בחדות הראייה. את ראיית הצבעים ניתן לבדוק באמצעות פלטות מיוחדות או קוביות צבעוניות.

מדוע יש לבצע בדיקת עיניים עם טיפות להרחבת האישונים?

בעיניים קיים שריר המכווץ ומרחיב את העדשה הפנימית של העין. אצל ילדים שריר זה הינו גמיש מאוד וכאשר בודקים את הילד לא ניתן לקבוע את מספר המשקפיים המדויק שלו עקב הכיווץ וההרפיה של השריר. הטיפות להרחבת האישונים משתקות שריר זה וכך ניתן לבדוק במדויק האם הילד זקוק למשקפיים. כמו כן, ההרחבה של האישון מסייעת לנו לבדוק את החלק הפנימי של העין – הרשתית. הטיפות הללו גורמות לטשטוש ראייה קל, בעיקר לקרוב. הרחבת האישון גורמת גם לסינוור בשמש. השפעת הטיפות חולפת תוך שעתיים עד 24 שעות (תלוי בסוג הטיפות). לעיתים נדירות נספג חלק מהטיפה בזרם הדם ואז מופיע סומק בלחיים ודופק מעט מהיר. תופעה זו חולפת מעצמה תוך 20-30 דקות. השימוש בטיפות בטוח מאוד ונדירים הדיווחים על תופעות לוואי

מהו הטיפול בעין עצלה?

הטיפול בעין העצלה מתחיל בכך שאנו מתקנים את מה שגרם לחוסר התפתחות הראייה בעין על ידי משקפיים, תיקון פזילה או ניתוח הקטרקט. ואולם לעיתים אין זה מספיק. המוח "התרגל" לא להשתמש בעין העצלה וגם כאשר היא נותנת לו תמונה ברורה, לא תמיד הוא מתחיל להשתמש במידע זה. בכדי ל"הכריח" את המוח להשתמש בעין אנו נאלצים לסגור את העין הטובה עם רטייה לתקופות זמן שונות. רק אז יתחיל המוח, בלית ברירה, להשתמש במידע החזו? תי של העין העצלה והראייה תחזור לתיקנה. חשוב שנדע: עין עצלה יש לתקן מוקדם ככל האפשר. בגיל צעיר (שנתיים-שלוש) התיקון הוא יחסית קל. בגיל מבוגר יותר – קשה יותר לתקן את הראייה ומעבר לגיל 9-10 הדבר הוא בלתי אפשרי.